Müjdeli Bir Keşif

Size çok dikkat çekici, gerçekten ilginç, hem de çok tatlı, çok müjdeli bir keşif örneği sunalım: M. Serhan Tayşi, “Ali Emiri izinde” isimli hatıralarında yazıyor:

“Annemin dedesi Şeyh Ali Efendiye dair tek hatıram, babamın Çocukken dinlediği bir hikâyeden ibaret. Babamın, her anlatışında: “Hepsi tahakkuk etti, hâlâ düşündükçe şaşarım" dediği bu hikâye şöyle:

Babam küçükken, evde büyüklerin sohbetlerini dinlermiş. Özellikle uzun kış gecelerinde çok keyifli sohbetler olurmuş. Onların bir tanesinde Şeyh Ali Efendi, halis muhlis İzmir şivesiyle şu mealde sözler söylemiş:

"Bir gün gelecek, buralara gâvurlar gelecek. Bayındır'a kadar ulaşacaklar; daha da ileri geçecekler hatta. Çok kötülükler edecekler. E, sonra ne olacak?

Sonra bir sarışın komutan çıkacak; ondan sonra o vatanı kurtaracak. Vatanı düşmanlardan temizleyecek. Yeni bir devlet kurulacak. Padişahlık kaldırılacak. Fakat bu yeni devlette dinî işler zayıflayacak, İslâmî hayat zaafa uğrayacak. Bir eyyam böyle gidecek. Sonra İslâmiyet tekrar yükselecek ve güçlenecek..." (M. Serhan Tayşi, Ali Emiri İzinde, Timaş y. İst. 2009, s. 39-40)

Bu olayı bizzat dinleyip anlatan Ahmet Rasih Efendi de bir Melami şeyhidir. Doğumu 1321 – 1905. Küçük bir çocuk olarak yaşı belki 7, belki10 dur. Yani tarih olarak çok çok 1912 veya 15. Demek Yunanlılar daha İzmir’e çıkmamışlar. Ortada harp darp yok. Hacı Sinan Camii imamı Şeyh Ali Efendi bunları anlatıyor.

Çok ilginç değil mi?