Yazılar

Dua Gereği

Müʼmin, dünya hayatında duânın vazgeçilmez bir yeri olduğunun idrâki ile dâimâ dua etmelidir.

Müslümanların Öncelikleri

Öğrendiklerimizi ihlasla amel etmeli, Allah rızasını tahsil için içtenlikle yerine getirmeliyiz. Bilgi amele dönüşmezse değeri düşer.

Müslümanın Öncelikleri

Daha bitmedi. Bir görev de öğrenip yaptıklarımızı başkalarına da anlatmak, dine davet ve tebliğ yapmak, bunun önüne engel konmuşsa, açmak için gereği neyse, mal ve canı ortaya koyarak onu yapmak. Yani cihad.

Fırsat Bir Düşer

Kim bilir bizler de ne fırsatlar kaçırmışızdır farkında olmadan. Acaba bilmemek daha mı kârlı? Yoksa nasıl yaşar insan?

Oruç İbadetini Tanıyalım

Arapçası “Savm” olan oruç sözlükte, bir şeye karşı kendini tutmak, alıkoymak demektir.  Dinde ise oruç, tan yerinin ağarmasından güneşin batışına kadar sorumlu müslümanın kendisini yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden ibadet niyetiyle alıkoymasıdır.  Hikmeti, takvayı kazandırmasıdır. 

Nitekim ayette buyurulur:

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَۙ

Alışkanlıklarımızı İyilerden Edinsek?

“Doğuştan evliya”, İslam’a ayarlı bir aile, okul ve çevre üçlüsünden geçer herhalde.

Regâib Gecesi Ve Namazı

Receb ayının ilk cuma gecesine Regaib Gecesi adı verilmektedir. Bu geceyi ibadetle geçirmek sevaptır.

Ağlatan Hatıra

“Aziz dostum, ben Lozan Muahedesini çok iyi bilen bir diplomatım. O muahedenin hedefi, aslında Müslüman Türkiye’nin başını yemekti. İngiliz heyetinin baş murahhası olan Lord Gurzon’un teklifi Türkiye’nin bir Hristiyan devleti olmasıydı. Türk heyetini bu ağır teklifi kabule zorluyorlardı..."

İslam Sağlıklı İnsan İster

Bugünlerde sağlık sorunları yaşadığımdan evimde oturarak da olsa okuma, yazma, konuşma gibi sıradan işleri bile yapmakta zorlandığımı gördüm. O zaman düşündüm; acaba sağlığımıza dikkat etmemenin dini boyutu nedir?

Laiklik Daha Elden Gitmedi

İslam’ın kanunlarına ters düşmeyen kanunlarda sorun yoktur. Bizi ilgilendirmez der, geçeriz. Ama onlara ters düşen, onlara karşı konulan kanunlar ise asla ve kat’a yürekte kabul görüp tasdik edilmemeli, sevilip benimsenmemeli, zaruret olmadıkça da uyulmamalıdır. Demokratik ülkelerde muhalefet yasaldır. Pasif direniş bir haktır.

Sayfalar