Hatıralar

Ruhsal Bozgun Ve Hak Söz

Günümüz Müslümanına düşen, yeri gelince “hayır” diyebilmektir. Bunun için gereken maddî ve manevi gücü önceden bulundurmaktır. Rûhu kurtarmaktır tutsaklıktan. Sığıntı Müslüman görüntüsünden kurtulmaktır.

İlme Ve Eğitime Adanmış Bir Ömür RAMAZAN PAK HOCAMIZ

Ramazan Hocam özellikle fıkıh alanında yoğunlaşmıştır demiştik. Bilgisini öğrenciler yanında halkla da paylaşır. Ramazan ayında camilerde vaaz ederek ve bazı radyolarda sohbet ederek, değişik vakıflarda seminerler vererek halk eğitimine katkı sunar.

Müjdeli Bir Keşif

Size çok dikkat çekici, gerçekten ilginç, hem de çok tatlı, çok müjdeli bir keşif örneği sunalım: M. Serhan Tayşi, “Ali Emiri izinde” isimli hatıralarında yazıyor:

Vaz mı Geçelim?

Yusuf İslam Türkiye’ye gelince, “iyi ki ben İslam’ı kitaplardan okumuş ve öğrenmişim ve iyi ki Türkiye’ye ye gelmeden Müslüman olmuşum”  demiş. Öyle duydum ve hak vermedim de değil…

Dinden Kopuş Nasıl Oldu?

Bırakın o yılları, 1970 li yıllarda, MTTB adına Necip Fazıl Merhumu konferansa davet işinde sorumlu olduğum için bir arkadaşımla, Edip Gönenç Beyle polis binasına alındık. Suçumuz, heyecanlı gençlerimiz Üstadı otelden konferans salonuna yürüyerek götürmüşler. Yani biz sorumlular izinsiz yürüyüş yaptırmışız(!) Neyse, diyeceğim şu...

Hiç Değişmediler

Rahmetli Kadir Çavuş (Kızdırıcı) Hocamız anlatmıştı. Devir “Halk Partisi” devridir.  Kahramanmaraş’ın Divanlı Camiinin müezzin efendisi minareye çıkar. Sağına soluna bakar, etrafta zarar göreceği kimse yoktur. Elini atar kulağına ve neşeyle ezan okumaya başlar: “Allahu Ekber, Allahu Ekber.”

Aradığımız Ruh

Yine sohbet koyulaşmıştı bir gün bir dersimizde. Öğrencilerim pür dikkat dinliyorlardı. Söz İslâm âleminden açılmıştı. Param parça İslâm âleminden.

Ayıpladık Ya!

Ertesi gün, okula geldiğimde müdür yardımcısının beni sorduğunu söyleyince nöbetçi öğrenciler, utancımdan dona kaldım. Hadis gözümün önünde levhalaştı birden:

O Heyecan Ve Gözyaşı Var mı?

Adam yaşlı gözlerle baktı bana ve:

- Hocam, bu çocuğu sen almazsan, ben de bunu liseye verirsem, o da orada beynamaz biri olursa, bir din düşmanı olursa, bunun hesabını sen nasıl vereceksin, ben nasıl vereceğim?

Kendin İçin Öfkeni Yut Affet

Yaptığım Yanlıştı

O gün eşime çok fena kızmıştım. Bu arada bir misafirliğe gitmek için benden izin almıştı. Çıktı ama çok geçmeden geri döndü ve dedi ki:

- Bizi arabasıyla götürecek komşunun işi çıkmış, sen bizi götürür müsün?

- Hayır

- Bana kızgınlığının cezasını arkadaşlarım çekmese?

- Hayır!

- .....

Gitti. Tabi, nasıl bir gidiştir tahmin edebilirsiniz!

Sayfalar