ALLAH

Allah Teâlâ, yerleri ve gökleri yaratan, alemleri yaratıp donatan, kendine özel sıfatlarla kendisini bize tanıtan, dünya hayatımızda mutlu olabilmek için peygamberler aracılığı ile bize din ve kitap gönderen, doğurmamış ve doğurulmamış, eşi, çocuğu, benzeri, dengi, ortağı olmayan, hiç bir şeye ihtiyacı olmayan biricik Yüce yaratıcımızdır. 
 
Bizim en büyük borcumuz ve mutluluğumuz, O’nu bilme, sevme ve O’na ittat ederek kulluk etmedir.  Yaratıcı tanrı olarak yalnız O’na iman, yalnız ona kulluk etmektir.
 
Kur’an’da O’nu bize tanıtan ayetler içinde “Ayete’l Kürsî” diye bilinen ayeti teberrüken buraya alıyoruz. Okuyalım, üstünde düşünelim ve sevabımızı alalım inşallah.
 
اَللّٰهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْحَيُّ الْقَيُّومُۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌۜ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۜ مَنْ ذَا الَّذ۪ي يَشْفَعُ عِنْدَهُٓ اِلَّا بِاِذْنِه۪ۜ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ اَيْد۪يهِمْ وَمَاخَلْفَهُمْۚ وَلَا يُح۪يطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِه۪ٓ اِلَّا بِمَا شَٓاءَۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَۚ وَلَا يَؤُ۫دُهُ حِفْظُهُمَاۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظ۪يمُ
 
"Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur.[70] O’nu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir?[71] O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür."(Bakara 255)