İlimsiz Olmaz

Hayatta mutlu olmak, bilgiye bağlıdır. Bilgi de aklı ve iradeyi azimle güzel kullanmaya. Zorlukları, bilmece çözer gibi mutluluğa dönüştürmesini bilenlere çok tatlı gelir bu azim ve irade. Dağa çıkmak gibi zordur bilgi edinmek. Ama zirvelere varınca oradan ötelerdeki o müthiş dünyaları görebilmek, âlemleri seyredebilmek için başka bir yol da yoktur. Marifet, dağa çıkışı bir “dağ sporu” yapar gibi zevke dönüştürmektir.

Bu yolculukta kılavuz önemlidir. Bilmediğin yollarda delilsiz gitmek her zaman risklidir. İlim yolcuları da iyi birer kılavuz edinmelidirler. Her şeyin en iyisine talip olmak her zaman saadetse de, ilim yolunda bu daha bir başka değer ifade eder. İyi seçmek gerekir kılavuzu.

Hayat bir sınavdır. Hızlı ve heyecanlı geçen bir sınav. Sorular çeşitli, cevaplar renkli, kitaplar çiçek bahçesi. Bize düşen arı gibi çalışmak ve bal üretmektir. Hem kendimiz yiyelim, hem de bütün insanlığa ikram edelim. Zararımız olmaz, kârımız olur. Sevgi ve minnettarlık ile bize dönen şükran ifadeleri, hayatımıza bambaşka mutluluklar ve hazlar katacaktır.

Evet, hayat da mutluluk da ilimsiz olmaz.

 

 

PDF: 
EkBoyut
PDF simgesi ilimsizolmazbaskiya.pdf1.58 MB