Gusül

Gusül, ağız ve burun dahil tepeden tırnağa bütün vücudu temiz su ile yıkamaktır.  

Bu esnada içten niyet ederek ve besmele çekmek, dıştan çıplak iken konuşmamak, önce pis olabilecek yerleri yıkamak ve abdest almak, başkalarının kendisini çıplak görmemesine dikkat etmek, zahirde yalnız bile olsa edeben peştamal kullanmak sünnettir, güzeldir, sevaptır. 

Cünüplük, hayız ve nifas hallerinden sonra gusül farzdır. Çünkü bu hallerde namaz kılınmaz, Kabe tavaf edilmez, Kur’an’a dokunulmaz ve okunmaz, mescitlere girilmez. 

İşte bunu farz kılan ayet, abdest ayetinin devamı olarak şöyle gelir:

وَاِنْ كُنْتُمْ جُنُباً فَاطَّهَّرُواۜ وَاِنْ كُنْتُمْ مَرْضٰٓى اَوْ عَلٰى سَفَرٍ اَوْ جَٓاءَ اَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَٓائِطِ اَوْ لٰمَسْتُمُ النِّسَٓاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَٓاءً فَتَيَمَّمُوا صَع۪يداً طَيِّباً فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَاَيْد۪يكُمْ مِنْهُۜ مَا يُر۪يدُ اللّٰهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ وَلٰكِنْ يُر۪يدُ لِيُطَهِّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

“Eğer cünüp olursanız temizlenin. Şayet hasta veya yolculuk halinde veya içinizden biri ayak yolundan gelirse yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunursa, bu hallerde su bulamadığınız takdirde temiz bir toprağa yönelin (teyemmüm edin), yüzünüzü ve ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat O sizi tertemiz kılmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.”(Maide 6.)

 Hz. Ali (r. a. ) anlatıyor: 

"Resulullah (sav. ) buyurdular ki: "Kim, yıkamadan tek bir saç kılının dibini kuru bırakırsa, ateşte nice nice azablara düçar olacaktır."  Hz. Ali (ra.) devamla der ki: "Bunu işitmem sebebiyle başıma düşman oldum.  Bu sebeple başıma düşman oldum, Bu sebeple başıma düşman oldum. '' Nitekim Hz. Ali saçlarını keserdi. '' (Ebu Dâvud, Taharet 98, (249). )

Bazı mübarek gün ve gecelerde, kalabalığa katılma durumlarında gusül almak güzeldir.  Mesela Sevgili Peygamberimiz Efendimiz (sav) şöyle buyururlar:

“Cuma günü gusletmek, bir haftalık günahlara kefarettir.  Üç gün fazlasıyla.” (Taberani)